Uygulama dönüşüm Optimizasyonu ( CRO ) : Nasıl Arttırabiliriz ?

App Store Optimizasyonu, anahtar kelimelerden fazlasını içerir. Ayrıca dönüşüm oranı optimizasyonunu da içerir. Uygulama dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) nedir? Hadi bakalım.

Uygulama Dönüşüm Oranı Tanımı

Temel bilgilerle başlayalım: Dönüşüm oranını tanımlama; dönüşüm oranı, kullanıcı yolculuğunda A noktasından B noktasına hareket eden kullanıcıların yüzdesidir. Uygulamalar için önemli dönüşüm oranları şunlardır:

  • Görünümden > ürün sayfası
  • Üründen > indirmeye
  • İndirmede > ilk açılış
  • İlk açılış > satış

Bir kişi uygulamanızı App Store veya Google Play arama sonuçlarında gördüğünde bir görünüm ( impression ) oluşur.

Kişi, özel uygulama mağazası girişinizi tıklayıp görüntülediğinde bir mağaza görünümü ( ürün sayfası ) gerçekleşir.

Yükleme-indirme, bir kişinin uygulamanızı indirmesidir.

Son olarak, satış, ister uygulama içi satın alma ister abonelik olsun, kullanıcının uygulamanız içinde bir satın alma işlemi yapmasıdır.

Uygulama Dönüşüm Oranı, App Store Sıralamasını Nasıl Etkiler?

Geçtiğimiz bölümlerde, uygulama mağazası görünürlüğünü artırmak için anahtar kelimelerin sıralamasına odaklandık. Ancak, uygulamanızı sıralarken Apple ve Google’ın dikkate aldığı tek faktör anahtar kelimeler değildir. Dönüşüm oranları da önemlidir, çünkü Apple ve Google’a insanların uygulamanızı beğendiğini, yani uygulamanızın yüksek kalitede olduğunu söylerler. App Store ve Google Play’da harika uygulamalar sergileyerek müşterilerinin ilgisini çekmesi gerekiyor.

App Store ve Google Play, düşük veya azalan dönüşüm oranlarına sahip uygulamaları, yüksek uygulama mağazası sıralaması için yetersiz olarak değerlendirecektir. Bu muhtemeldir, ama kesin olarak ne kadar önemli olduğunu bilemeyiz.

Uygulama Dönüşüm Oranı Nasıl Artırılır

Artık uygulama dönüşüm oranının ne olduğunu ve neden önemli olduğunu anlıyorsunuz. Uygulama dönüşüm oranınızı nasıl artırabileceğinizi merak ettiğinize eminim.

İşte burada, uygulama Dönüşüm Oranı Optimizasyonu devreye giriyor.

Uygulama Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO)

Uygulama Dönüşüm Oranı Optimizasyonu, uygulama mağazası girişinizin her öğesini içerir. Hadi onlara geçelim.

Uygulama Simgesi

Uygulamanızın simgesi, insanların uygulamanızı bulduklarında gördükleri ilk şeydir. Sonuç olarak, ilk izlenimi oluşturmada son derece önemlidir ve birçok kişi ilk izlenimlerine göre uygulamaları indirecektir. İlk olarak, uygulamanızın ne hakkında olduğunu yansıtacak şekilde tasarlayın, ancak aşırı metin ve grafiklerle aşırıya kaçmayın. Basit ve tanınması kolay tutun. Ayrıca, uygulama markanızın ana temsili olacağından, markanızın renk şemasına uygun olduğundan emin olun.

Uygulama simgenizi optimize etmek biraz test gerektirecektir. Uygulama simgenizi test etmek için mümkünse A/B testi yapmak isteyeceksiniz. Odak grupları da bunun için harikadır. Son bir sonuç olarak, arkadaşlarınızdan, iş arkadaşlarınızdan ve ailenizden katkılarını isteyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken uygulama simgenizin en az 2 varyasyonunu yapmak ve bunları bu kitleler üzerinde test etmek..

Uygulama İsmi

Uygulamanızın Adı, simgenin yanında oturduğundan, insanların bakacağı bir sonraki alandır. Marka adınızın yanı sıra, bu alanda başka anahtar kelimeleriniz de olacaktır. Her güncellemede buraya yerleştirdiğiniz anahtar kelimeleri optimize etmeye çalışın. Yüksek arama hacimli anahtar kelimeler için düşük arama hacimli olanları devre dışı bırakın. Bu şekilde daha fazla trafik (ziyaret eden kişi yoğunluğu) çekersiniz. Ayrıca, insanların uygulamanızı keşfetmek için kullandıkları arama terimi uygulama adınızdaysa, insanların dikkati otomatik olarak girişinize çekilecektir. Bunun nedeni, aradıkları şeyle mükemmel bir şekilde uyumlu olmasıdır. Bir ana tema özelinde, kelime yazmanızı öneriyorum, Google ve Apple temelinde bu şekilde uygulamaları değerlendirmektedir.

Uygulama Ekran Görüntüleri

Uygulama ekran görüntüleri, dönüşüm oranlarınızı arttırmak için gereklidir. İnsanlar bir uygulamayı beğenip beğenmediklerine karar vermek için uygulama ekran görüntülerine bakarlar. Yalnızca özelliklerinizi değil, aynı zamanda UX/UI’yi de değerlendirecekler. Yalnızca uygulamanızda değil, ekran görüntülerinizde de temiz ve net bir tasarım hedefleyin. Hangi özellikleri vurguladığınızı açıklamak için ekran görüntülerine kısa metinler yerleştirmeyi unutmayın. İnsanların uygulamanızı indirdiklerinde elde edecekleri değeri ve faydaları açıkladığınızdan emin olun.

Uygulama simgesinde olduğu gibi, A/B testi yapmak ve arkadaşlarınızdan veya odak gruplarından ekran görüntülerinizle ilgili girdi almak, dönüşüm potansiyellerini gerçekten optimize etmenin harika bir yoludur.

Önizleme veya Tanıtım Videosu

Her uygulamanın bir önizleme veya tanıtım videosuna ihtiyacı yoktur. Videolu veya videosuz daha fazla uygulama indirmesi alıp almadığınızı test edebilirsiniz. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.

Bununla birlikte, çoğu mobil oyun ve ücretli uygulama, bir önizleme veya tanıtım videosuna sahip olmaktan faydalanacaktır. İnsanlara, bu ödeme engelini aşmadan önce uygulamanızın ne hakkında olduğunu gerçekten görme şansı verir. Ne bekleyeceklerini zaten biliyorlarsa, uygulamanıza para harcama olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Sonuç olarak, uygulama ön izlemeniz veya tanıtım videonuz en ilgi çekici ve merak uyandıran özellikleri içermelidir. Her zaman uygulamanızın hedef kitlenizin en heyecan verici bulacağı kısımlarını vurgulayın.

Uygulama Açıklaması

Dürüst olmak gerekirse, pek çok kişi uygulamanızın açıklamasını okumayacaktır. Ancak bu, onu görmezden gelmek veya tamamen optimize edilmemiş halde bırakmak için bir neden değildir. Özellikle Android uygulamaları için açıklamanın anahtar kelimelerle doldurulması gerekir. Doldurulmayı yanlış anlamayınız, yaptığımız testlerde gördüğüm kadarıyla, SEO’nun sistemi burada da çalışmaktadır. Çünkü bundan önce öğrendiğim SEO’yu  burada da uygulamaktayım.

İyi dönüştüren bir açıklama yazmak biraz pratik gerektirebilir!. Hedef kitlenizin anlayacağı konuşma dili kullanılarak markanızın sesiyle yazılmalıdır. Bu şekilde kullanıcılarınızla gerçekten bağlantı kurabilirsiniz.

Ayrıca, herhangi bir özel promosyon veya kampanyanız varsa, bunun kesinlikle uygulama açıklamanızın en üstünde reklamını yapabilirsiniz. İnsanların okuma olasılığı daha yüksek olacağından, en ilgi çekici bilgileri en üste yakın tutun. Uygulama ekran görüntülerinde gösterdiğiniz özellikleri detaylandırın.

Uygulama içi satın almalar ve abonelik açıklamaları gibi gerekli tüm bilgiler en alta daha yakın yerleştirilmelidir.

Yorum ve Star

Son olarak, en az diğerleri kadar önemli olan, uygulama puanlarınız ve incelemeleriniz uygulama dönüşüm oranını büyük ölçüde etkiler. İnsanlar başkalarının görüşlerine güvenirler. Uygulamalarda da durum farklı değil. Araştırmalar, mobil kullanıcıların 3 yıldızdan daha düşük bir derecelendirmeye sahip bir uygulamayı indirmeyi düşünmediklerini bile gösteriyor.

Uygulama puanlarınızı yüksek, yani en az 4 yıldızın üzerinde tutmak çok önemlidir. Bunu, kullanıcı yorumlarını yanıtlayarak yapabilirsiniz. Kullanıcılar, geri bildirimlerini önemsediğinizi bilmek ister. Ayrıca size özellik fikirleri verecek ve incelemelerinde gözden kaçırmış olabileceğiniz hataları belirleyeceklerdir. Kullanıcı incelemelerine yanıt vermenin en hızlı yolu şablon kullanmaktır. .

Uygulama puanınızı yükseltmenin bir başka yolu da, kullanıcılarınızdan uygulamanızı kullanırken bir puan vermelerini ve incelemelerini istemektir. Zamanlama anahtardır. Uygulamanızda bir şey başardıktan sonra onları harekete geçirmek istersiniz. İyi hissedecekler ve olumlu bir inceleme bırakmak için daha istekli olacaklar.

Uygulama Dönüşüm Oranı Optimizasyonu ve Reklam Harcamaları

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu yalnızca uygulama mağazanızın sıralamasına yardımcı olmaz. Ayrıca, uygulama reklam harcamalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Reklam panosu, sosyal medya kampanyası, Apple Arama Reklamları veya Google Uygulama Kampanyası olsun, yerleştirdiğiniz her reklam, kullanıcıyı uygulama mağazası girişinize yönlendirir. Uygulama mağazası girişiniz yüksek dönüşüm için optimize edilmemişse, kullanıcı reklamınızı tıkladıktan sonra kaybedersiniz. Bu da para kaybetmek demektir.

Gördüğünüz gibi, Dönüşüm Oranı Optimizasyonu hem organik hem de ücretli kullanıcı edinme kampanyaları ve dolayısıyla genel uygulama büyümeniz için çok önemlidir.

Leave a Reply