Uygulama Derecenlendirme İyileştirme 2021

Uygulama derecelendirmeleri ve incelemeler, uygulamanızın Google Play ve App Store’daki başarısı için hayati önem taşır. Kullanıcılar, bir uygulamayı indirip indirmemeye karar vermek için derecelendirmeleri ve incelemeleri kullanır.

Uygulamanızı büyütme konusunda doğru yolda olduğunuzdan emin olmak için App Store ve Google Play puanları ve incelemeleri için kapsamlı bir kılavuz hazırladık. Hızlandırılmış uygulama büyümesi için uygulama incelemelerinizden nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Uygulama Derecelendirmeleri ve İncelemeleri Neden Önemlidir?

Uygulama Derecelendirmeleri İnsanların Uygulama İndirme Kararını Etkiler

Kullanıcı edinme söz konusu olduğunda uygulama derecelendirmeleri ve incelemeler çok önemlidir. Bir kişinin bir uygulamayı indirme kararında büyük rol oynarlar. Araştırmalara göre, mobil kullanıcıların 3 yıldızdan daha düşük derecelendirilmiş bir uygulamayı indirmeyi düşünmediğini gösteriyor. Ayrıca, insanların %79’u bir uygulamayı yüklemeden önce en az bir inceleme okumaktadır. Üstelik, 4 yıldızın altına puanınız düşerse, tehlike çanları sizler için çalıyor demektir.

Uygulama Derecelendirmeleri ve İncelemeleri, App Store Sıralamasını Etkiler

Yalnızca olumlu derecelendirmelere ve incelemelere değil, aynı zamanda bunlardan çok sayıda olmasına da ihtiyacınız var. Derecelendirmeler ve incelemeler, başka bir önemli kullanıcı edinme faktörünü etkiler: Google Play ve App Store sıralama algoritması. Bu doğru, uygulama puanınız ve incelemeleriniz büyük ölçüde uygulama mağazası sıralamanızı etkiler. Neden?

Google veya Apple olduğunuzu hayal edin. Müşterileriniz için en iyi ürünleri küratörlüğünü yapmak istiyorsunuz. Düşük puanlı veya nadiren puanlanmış bir ürünü vurgulayarak, müşterilerinize mağazanızdaki ürünlerin kalitesiyle ilgilenmediğinizi söylüyorsunuz. Google Play ve Apple Store algoritmaları bu şekilde düşünüyor. Sürekli bir olumlu puan ve inceleme akışı elde etmek, App Store Optimizasyon stratejinizin büyük bir parçası olmalıdır. Daha üst sıralarda yer alacak, uygulama mağazası gösterimlerini artıracak ve daha fazla insanı uygulamanızı indirmeye ikna edeceksiniz.

Uygulama Derecelendirmeleri ve İncelemeler, Uygulama Markalamanıza Katkı Sağlar

Uygulama derecelendirmelerinin ve incelemelerinin bu kadar önemli olmasının bir başka nedeni de, genel uygulama markanıza önemli ölçüde katkıda bulunmalarıdır. Uygulamanız olumlu kullanıcı geri bildirimi aldığında, yeni kullanıcılar markanıza daha hızlı ve daha az sorunla güvenebilecekler. Yani mevcut kullanıcılarınız, uygulamanıza iyi yansıyan sosyal kanıtlar sağlamış oluyor.

Ayrıca, uygulama incelemelerinize nasıl yanıt verdiğiniz, kullanıcılara kullanıcılarınızla kullanmayı tercih ettiğiniz iletişim türünü gösterir. Ses tonunuz samimi mi? Uygulama markanızla eşleşen belirli ifadeler ve hatta hashtag’ler kullanıyor musunuz? Bütün bunlar marka bilinirliğini artırmaya katkıda bulunuyor.

Uygulamanız için doğru veya yanlış marka algısı yoktur. Ancak, onu bulmanın doğru bir yolu var.

Şunun gibi sorular sormalısınız:

  • Uygulamam hangi sorunları çözüyor?
  • Misyon ifademiz nedir?
  • İnsanlar neden bizi rakiplerimize tercih ediyor?
  • Hangi değerleri savunuyoruz?
  • Hedef kitlemiz kim?

Bu sorular sizi tanınabilir bir tonu ve sese sahip bir uygulama markası oluşturmaya yönlendirecektir. Bir incelemeye her yanıt verdiğinizde bu sesi güçlendirme şansınız var. Bunlar için kendiniz bazı şablonlar oluşturabilirsiniz.

App Store Puanlarınızı Nasıl İyileştirirsiniz?

  • Kullanıcılardan uygulamanızı derecelendirmelerini isteyin

Google Play veya App Store yıldız puanınız, uygulamanızın aldığı tüm geçmiş puanlardan oluşur. Doğal olarak, uygulama mağazası puanlarınızı iyileştirmenin ilk adımı onlardan daha fazlasını elde etmektir. Ne kadar çok puanınız olursa, ortalama yıldız puanınız o kadar az değişken olur. Ayrıca, çok sayıda derecelendirmeye sahip uygulamalar, uygulama mağazalarında daha üst sıralarda yer alır.

Daha fazla puan almanın en iyi yolu, kullanıcılarınıza sormaktır. Uygulamanızla etkileşim halindeyken onlara bir push bildirimi veya açılır pencere gönderin. Aktivitelerinden herhangi birini kesmediğinizden veya yanlış zamanda yakalamadığınızdan emin olun. Mutlu kullanıcıların olumlu puan bırakma olasılığı daha yüksektir.

Sık Uygulama güncellemelerini yayınlayın

Uygulama puanlarınız, güncellemeleri her yayınladığınızda iyileştirmeleri yansıtmalıdır. Yaptığınız değişikliklerin ve düzelttiğiniz sorunların bir güncellemeden sonra uygulama puanlarınız arttığında veya iyileştiğinde işe yaradığını bilirsiniz.

Uygulama puanlarınızı dikkatlice izleyin. Bir güncellemeden sonra daha da kötüleşir veya sayıları azalırsa, hızlı tepki vermeniz gerekir. Kullanıcıların en son güncellemeyle ilgili neyi beğenmediğini görmek için en yeni incelemelerinizi okuyun ve sorunları hızla düzeltmek için çalışın. Uygulama mağazası puanlarınızı kurtarmak için asla geç değildir.

Yorumları yanıtla

Google, kullanıcı yorumlarına yanıt veren geliştiricilerin uygulama puanlarında +0.7 artış yaşadığını gördü. Ayrıca, incelemelerine geliştirici yanıtı alan kullanıcılar, başlangıçta olumsuz olan puanlarını olumluya çevirme eğilimindedir.

Bir uygulamayı geliştirmek ve yayınlamak için çok uğraşan herkes için kötü yorumlar ve derecelendirmeler cesaret kırıcı olabilir. Bu, kritik geri bildirimlere bakmanın bir yoludur. Ancak, uygulamanızı geliştirmek ve büyütmek için elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırken bu bakış açısı özellikle yararlı değildir.

Kullanıcılarınızın nelerin iyileştirilmesini istediğini not edin ve bir sonraki uygulama güncellemeniz için bu öncelikli düzeltmeleri yapın. Yeni özellikleri ve hata düzeltmelerini yayınladıktan sonra uygulama incelemelerinize geri dönün ve kullanıcılarınıza karşılaştıkları sorunları çözdüğünüzü bildirin. Dikkatinizi takdir edecek ve raporlarını gözden geçireceklerdir.

APP STORE İNCELEMELERİNDEN NASIL YARARLANILIR?

Kullanıcılardan özellik fikirleri alın ve hataları daha hızlı bulun

Uygulamanız için kullanıcı geri bildirimi almak zorlu bir görev olabilir. İnsanlar ya geri bildirim isteyen e-postalarınıza yanıt vermiyor ya da geribildirim anketlerine dönüş yapmayabilir. Bunun profesyonel uygulamalar için user-testing kanalları önerebiliriz. Bir uygulama mağazası incelemeleri olan kullanıcı geri bildirimi toplamanın başka yolları da vardır.

Uygulama incelemelerinizde, uygulamanızdan memnun olsalar da olmasalar da, kullanıcıların beğendikleri ve beğenmedikleri özelliklerden bahsedeceklerini göreceksiniz. Ayrıca, sizden yeni işlevler uygulamanızı da isteyeceklerdir. Bu özellik istekleri, uygulama geliştirme yol haritanız için değerlidir. Hedef kitlenize hizmet eden yönde gelişiminize rehberlik eder, Gram games bu yöntemi uygulamayıp inanılmaz başarılara ulaşmıştır. Daha fazla bilgi için gram games blogundan başarıları hakkında bilgi elde edebilirsiniz.

Kullanıcı etkileşimini artırın ve yeni kullanıcılar kazanın

Uygulama incelemeleriniz, kullanıcılarınızla 2 yönlü bir görüşme yapmak için mükemmel bir yerdir. Alanı, kullanıcı katılımını artıracak ve yeni kullanıcılar kazanacakmış gibi davranmaya başlayın.

İnsanlar dinlendiklerini ve fikirlerinin önemli olduğunu bilmekten hoşlanırlar. Kullanıcı incelemesine yanıt verdiğinizde, onlara dikkat ettiğinizi söylüyorsunuz. Ayrıca, uygulamanızın önemli bir parçası oldukları ve geri bildirimlerinin doğrudan geliştirme sürecine uygulandığı konusunda onlara güvence verirsiniz.

Kullanıcılarınız, uygulama geliştirme yolculuğunuzun bir parçası olduklarını ne kadar çok hissederse, o kadar sadık olurlar.

Uygulama mağazalarında öne çıkın

Google ve Apple, iyi görünmelerini sağlayan uygulamalara sahiptir. Sonuçta markalarının isimleri uygulama mağazalarında. Bu nedenle, günün sonunda markalarını iyi yansıtmaları gerekiyor.

Hem Google hem de Apple, yalnızca çok sayıda derecelendirme ve incelemeye değil, aynı zamanda olumlu olan uygulamaları da tanıtmayı sever. Bu şekilde, mağaza ziyaretçilerine yalnızca en iyi uygulamaların en iyilerini sunarlar. Kimse rafa kötü bir ürün koymak istemez.

Tüm bunlar, öne çıkma şansınızı artırmak ve bunun sonucunda uygulama mağazası gösterimlerinde üstel bir artış sağlamak için uygulama mağazası incelemelerinizi kullanabileceğiniz anlamına gelir. Amaç, kullanıcı duyarlılığını olumlu tutarken derecelendirme ve inceleme sayısını artırmaktır.

Yeni uygulama anahtar kelimeleri bulun ve uygulama mağazalarında daha üst sıralarda yer alın

İster inanın ister inanmayın, uygulama kullanıcı yorumları, anahtar kelime fikirleri için bir altın madeni gibidir. ASO’da anahtar kelime optimizasyonunun amacı, insanların uygulamanızı aramak için kullandığı arama terimlerini kullanmaktır. Etkili bir anahtar kelime stratejisi, yalnızca arama hacmi ve zorluk değerlerine dayanmaz; Ayrıca hedef kitlenizin uygulama mağazalarında arama yaptığında nasıl davrandığını da anlamalısınız.

Mevcut kullanıcılarınız, incelemelerde uygulamanızı tanımlamak için belirli kelimeler ve ifadeler kullanacak. Geri dönen kullanıcılar olan kullanıcılardan gelen yorumları inceleyin. Bunlar, uygulamanıza tekrar tekrar geldiklerini, uygulamanızı sevdiklerini veya uygulamanızı arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye ettiklerini söyleyen kişilerdir. Bu satırlardaki geri bildirimler, bu kullanıcıların tamamen hedef kitlenizde olduğunu gösterir.

İlgili anahtar kelimeleri incelemelerinden çıkarın ve bir sonraki ASO güncellemesinde bunları anahtar kelime listenize ekleyin. App Radar’ın ASO Aracını kullanarak, bu terimlerin uygulanabilirliğini tekrar kontrol etmek için arama hacmini ve bu terimlerin zorluklarını analiz edebilirsiniz.

Rakiplerinizin İncelemelerinden Yararlanın

İlk başta, rakip uygulamaların kullanıcı yorumcularını okumak, değerli zaman kaybı gibi anlamsız geliyor. Ama durun ve bir saniye düşünün. Öyle değil. Rakip uygulamaların incelemelerini tarayarak ne elde edebilirsiniz? Çok şey.

Bir uygulama ne kadar iyi olursa olsun, kullanıcılar kaçınılmaz olarak bir şeyden şikayet edeceklerdir. Hata yoksa, eksik veya geliştirilebilecek bir özellik vardır. Şimdi, burası faydalanacağınız yer!

Dolayısıyla bu şikayetler doğal olarak rakiplerinizin uygulama mağazası incelemelerinde bulunur. Rakipleriniz bunu yaptığınızı bilmeden tüm kullanıcı geri bildirimlerini özgürce okuyabilirsiniz. İyileştirme için aldıkları tüm eleştirileri veya notları alın ve bunları uygulamanıza uygulayın.

Artık tam olarak hedef kitlenizin istediği bir ürün oluştururken uygulama nişinizdeki bir boşluğu doldurdunuz. İndirilenleri izleyin.

APP STORE’DAKİ UYGULAMA DERECELENDİRMELERİNDEN VE İNCELEMELERDEN MÜŞTERİLERİNİZİ NASIL ANLAYABİLİRSİNİZ?

İncelemeleri olumlu ve kritik olana göre kategorilere ayırın

Öncelikle organize olmanız gerekiyor. Başlamak için, yorumları en olumlu ve en hayati olana göre kategorize edin.

Önce kötüyü düzeltmeye odaklanın, sonra iyiyi iyileştirmeye çalışın. Kullanıcılarınız, yaptığınız işi fark edecek. Ayrıca, Google Play ve App Store, iyi performans göstermiyorsa uygulamanızı sıralamaz. Bu nedenle, uygulama başarısı söz konusu olduğunda uygulama performansı gerçekten önemlidir.

Ve unutmayın, bir özelliğin bugün çok sevilmesi, yarın eski olmayacağı anlamına gelmez. Devam edin ve gurur verici iltifatların tadını çıkarın, bunu hak ediyorsunuz. Ancak orada takılıp kalmak, uygulamanızın başarısının sonu olacaktır. Her zaman iyileştirilecek bir şeyler vardır çünkü teknoloji ve toplumsal eğilimler sonsuza kadar ilerlemektedir.

Gerektiğinde daha fazla bilgi isteyin

Bazen kullanıcılar incelemelerinde yeterli bilgi vermezler. “Çok fazla hata var” gibi belirsiz bir iddiada bulunuyorlar. Bu, devreye girme ve kullanıcınızla gerçek bir konuşma yapma şansınız.

Karşılaştıkları sorunlar için üzgün olduğunuzu bildirin ve ardından ekibinizin sorunu çözebilmesi için size daha fazla ayrıntı göndermelerini isteyin. Kullanıcıya, sizinle iletişim kurabilecekleri bir destek e-postası verin. Ekran görüntüleri gibi, ekibinizin sorunu çözmesine yardımcı olacak diğer eklerden bahsedin.

Türkiye’nin gurur verici Peak gamesi, bir kullanıcının uygulamasıyla ilgili deneyiminin tatmin edici olmaktan ne kadar uzak olduğuna ilişkin incelemesine yanıt verirken tam olarak bunu yaptı.

Sohbeti uygulama mağazalarından çıkarmak, sizin ve kullanıcının daha özgürce konuşmanıza ve uygulamanızı daha iyi hale getirmeye nasıl devam edebileceğiniz konusunda daha derinlemesine ayrıntılara erişmenize olanak tanır. Ayrıca, kullanıcınızla e-posta yoluyla görüşerek, kullanıcı adı ve diğer hesap bilgileri gibi gizli kalması gereken kullanıcı ayrıntılarını tartışabilirsiniz.

Ana dilinizde olmayan yorumları çevirin

Dünya çapında mevcut olan uygulamalar, birçok farklı dilde kullanıcı incelemeleri alır. Ana dilinizde olmayan yorumlara dikkat edin! Sonunda daha iyi bir uygulama oluşturmanıza yardımcı olabilecek çeşitli görüşler sunarlar.

İncelemelerini çevirin ve bir yanıt hazırladıktan sonra onu da geri çevirin. Yanıtı her iki dilde de göndermeyi deneyin. Kullanıcı şüphesiz onların dilini konuşmak için harcadığınız zamanı takdir edecektir.

Ayrıca, yabancı dillerde bırakılan incelemeler, uygulama mağazası girişinizi daha fazla yerelleştirmenize yardımcı olur. Kültürel tercihlerdeki farklılıklar nedeniyle, bir yerelleştirmede iyi çalışan ekran görüntüleri diğerinde hiç çalışmayabilir. Farklı ülkelerdeki kullanıcıların da nelere iyi yanıt verdiğini öğrenmek söz konusu olduğunda, uygulama kullanıcı incelemeleriniz altın değerindedir.

Kullanıcıların beğendiği ve beğenmediği özellikleri not edin

Kullanıcılar, görmek istedikleri diğer özellikleri açıkça söyleyecektir. İsteği her gördüğünüzde bunu not alın. Ardından, hangi işlevin en çok talep gördüğünü görerek uygulama geliştirme yol haritanızın oluşturulmasını 10 kat daha kolay hale getireceksiniz.

Bu şekilde geliştirilen özellikler kullanıcılar tarafından daha iyi karşılanır ve sıklıkla kutlanır. Bunun nedeni, daha onu oluşturmaya adım bile atmadan, mevcut kullanıcılarınızın çoğunluğunun bunun için yaygara kopardığını zaten biliyorsunuzdur.

Uygulamanızı tanımlamak için kullandıkları dili ve anahtar kelimeleri tanıyın

Uygulama incelemeleri, yeni uygulama anahtar kelimeleri bulmak için en iyi yerlerden biridir. Kullanıcılarınızın incelemelerde uygulamanızı tanımlamak için kullandıkları kelimeler, muhtemelen insanların uygulama mağazasında arama yapmak için kullandıkları kelimelerdir. Doğrudan uygulama mağazası girişinizden insanların uygulama mağazası arama davranışına ilişkin öngörüler alıyorsunuz.

Bu anahtar kelimeler, sizden değil, hedef kitlenizden geldikleri için inanılmaz derecede kazançlıdır ve App Store Optimizasyon stratejiniz buna yöneliktir.

Amaç, insanların sizinki gibi bir uygulamayı aramak için hangi terimleri kullandığını bulmak ve uygulama mağazası görünürlüğünü artırmak için bu terimleri üst sıralara koymak.

Anahtar kelimelerin yanı sıra, kullanıcılarınızın nasıl konuştuğunu analiz etmek için uygulama mağazası incelemelerinden yararlanabilirsiniz. Kullandıkları günlük ve argo ifadeleri keşfedin ve ardından bunları uygulamanızda uygulayın. Kitleniz gibi konuştuğunuzda, onlarla daha iyi bağlantı kurarsınız ve sadık kullanıcılar olma olasılıkları daha yüksektir.

APPLE APP STORE VE GOOGLE PLAY STORE İNCELEME YÖNETİMİ ARASINDAKİ FARK

Google’dan doğan Google Play, hala gerçek bir arama motoru olarak işlev görüyor. Uygulamanız, Uygulama Adınızda, Kısa Açıklamanızda veya Uzun Açıklamanızda hiç bulunmayan anahtar kelimeler için sıralamada olabilir. Bu nasıl mümkün olabilir?

Bunun bir nedeni, uygulamanızın Google Play kullanıcı incelemeleridir. Bir web arama motoruna benzer şekilde çalışan Google, kullanıcı incelemelerinde bulunanlar da dahil olmak üzere uygulama mağazası girişinizdeki tüm açıklayıcı kelimeleri dizine ekler ve sizinle ilgili kelimelerde uygulamanızı tetikler.

Şimdi Apple App Store hakkında ne olduğunu merak ediyorsunuz. Bu anahtar kelime hackini iOS uygulamaları için kullanabilir miyim? Maalesef size kötü bir haberimiz var. Apple, Google’ın aksine, App Store incelemelerinde bulunan hiçbir anahtar kelimeyi dizine eklemez. Ancak, uygulama mağazası girişinizi düzenlerken size ek bir anahtar kelime alanı verilir. Uygulama Adı ve Uygulama Alt Başlığınızda bulunmayan anahtar kelimeleri girmek için alanı kullanın.

Bu iki temel farklılığın nedeni, Apple bu konuda çok yeni olmasından dolayı, Google gibi complex algoritmalar sayesinde uygulamanızı anlayamıyor. Bu yüzden sizlere daha çok işi düşüyor.

Faturalandırma ve indirme sorunları iOS uygulamaları için Apple’a gider

Apple, ürünlerini merkezileştirmeyi sever. iOS uygulamaları ve App Store için durum farklı değil. Her abonelik ve yayınlanan uygulama önce App Store ekibinden geçer. Bu aynı zamanda, kullanıcıların yaşadığı tüm faturalandırma veya indirme sorunlarını sizin değil Apple’ın ele alacağı anlamına gelir. Omuzlarından ne kadar yük kalktı değil mi?

Bu süreci onlar için sorunsuz hale getirerek, kullanıcıyı başlangıçtaki olumsuz uygulama puanını artırmaya çok daha yakın hale getiriyorsunuz.

Apple için öne çıkan yorumlar

Apple, uygulama listeleme sayfasında yaklaşık altı incelemeyi vurgulama eğilimindedir. Bu incelemeler dün veya hatta bir yıl öncesine ait olabilir. Bir uygulama geliştiricisi veya yayıncısı olarak, muhtemelen en büyük korkunuz, olumsuz kullanıcı incelemelerinin burada yer almasıdır. Ancak, hasar kontrolünün üstünde olduğunuz sürece zararlı değildir.

İki uygulamada birer olumlu eleştirileri olsun, ancak birinin geliştirici yanıtı var, diğeri yok. Hemen bir geliştirici yanıtı ile insanlar uygulamaya çekilir. Bir yanıt, güncellemelerin sürekli olarak yapıldığını ve uygulamanın arkasında özenli bir ekibin olduğunu gösteriyor ve bu da onu çok daha çekici bir seçim haline getiriyor.

Bir geliştirici yanıtı olduğunda olumsuz inceleme daha az serttir. App Store ziyaretçileri, bir kullanıcının şikayetine yanıt olarak uygulama geliştiricilerinin ne söylediğiyle ilgilenecektir. Sorunun neden oluştuğunu açıklayan veya ekibin sorunu çözmek için çalışmasını sağlayan iyi bir yanıt, eleştiriye eşittir.

Google için en olumlu ve en kritik inceleme

Google ayrıca uygulamaları vurgular, ancak farklı bir şekilde. En olumlu ve en eleştirel incelemeyi gösterirler. Google Play sayfanızda gösterilen olumsuz bir kullanıcı incelemesinden kurtulmanın bir yolu yoktur. İnsanlar ayrıca kritik incelemeleri filtreleyebilir. Bu nedenle, her Google Play incelemesine yanıt vermeniz daha da önemlidir. İnsanlar sadece olumlu görüşlere değil, aynı zamanda alaycı olanlara da önem verdiğinizi görmek isterler.

GOOGLE PLAY YILDIZ DERECELENDİRMESİ NASIL ÇALIŞIR?

Google i/O 2019, ortalama derecelendirme algoritmasında bir değişiklik olduğunu duyurdu

2019’daki Google i/O’da Google, algoritmasının genel uygulama derecelendirmesini hesaplama şeklini değiştirmeye karar verdi. Daha önce, uygulamanızın aldığı her puan, genel uygulama puanına eşit ağırlıkla dahil edildi. Sonra Google bunun haksız ve çarpık bir ölçüm olduğunu anladı. Geçmişte harika olmayan ancak şimdi çok daha iyi olan uygulamalarını geliştirmek için çok çalışan uygulama geliştiricilerine yardımcı olmadı.

Güncelleme, tüm uygulama markaları için avantajlıdır. Artık genel uygulama derecelendirmesi, mevcut uygulama sürümünde yapılan derecelendirmelere daha fazla ağırlık veriyor. Bu yüzden uygulamanın mevcut durumunu daha iyi yansıtır.

Sonuç olarak, bir Android geliştiricisi veya yayıncısı olarak güncellemeleri daha sık yayınlamayı düşünmelisiniz. Kullanıcılar yeni güncellemelerden giderek daha fazla memnun oldukça, uygulama puanlarınız hızla artacaktır.

Ayrıca, kullanıcılar bir uygulamayı yalnızca bir kez derecelendirebilir. Ancak mevcut puanlarını değiştirebilirler. Bu nedenle, geçmiş gözden geçirenlere bir güncelleme yayınladığınızı ve değişikliklerle ilgili görüşlerini almak istediğinizi bildirdiğinizden emin olun.

APP STORE YILDIZ DERECELENDİRMESİ NASIL ÇALIŞIR?

App Store’daki genel veya özet uygulama puanınız benzer şekilde çalışır. Uygulamanızın aldığı her derecelendirme, özet derecelendirmeyi bildirir. Ancak önemli bir fark var. Apple, özet uygulama derecelendirmenizi sıfırlamanıza olanak tanır. Ne anlama geliyor?

Derecelendirmenin, uygulamanızın mevcut durumunu doğru bir şekilde yansıtmadığını düşünüyorsanız, onu sıfırlayabilirsiniz. Bu seçenek, App Store Connect’e her yeni güncelleme gönderdiğinizde kullanılabilir. Özet derecelendirmesi hesaplanırken önceki sürümlerin tüm derecelendirmeleri artık dikkate alınmayacaktır. Ancak eski kullanıcı incelemeleri görünmeye devam edecek. Sıfırlama bunları gizlemez.

Ayrıca App Store’da gördüğünüz puan bölgeye özeldir. Böylece, bir bölgedeki derecelendirmeleri sıfırlayabilir ve diğerini olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Google Play, yeni uygulama güncellemeleriyle ortalama puanınızı sıfırlamaz. Bu özellik yalnızca Apple App Store’daki iOS uygulamaları için kullanılabilir.

Leave a Reply