SEO ve Backlink Uygulamanın Görünürlüğünü Nasıl Etkiler?

Bu makalemizde, app indexing veya uygulamanızın google sonuçlarında görünmesi konusunda ve uygulamanıza getireceği yararlar konusunda sizlere bilgi aktarıyor olacağız.

Uygulamalar Mobil Tarayıcı Arama Sonuçlarında Görünebilir

2015 yılında Google, bir mobil tarayıcının arama motorlarında sonuçların uygulamaları da içereceğini duyurdu. Bu, Google’ın tıpkı web siteleri gibi uygulamaları dizine eklediği anlamına gelir. Uygulamanızın herhangi bir içeriği o aramayla alakalıysa, kullanıcı için Google arama sonuçlarında görünecektir. İnsanlar internete bilgisayarlar yerine mobil cihazlardan daha sık eriştiğinden, bu aslında uygulama geliştiricileri için mükemmel fırsattır. Bu fırsatı değerlendirmek bizim elimizde şimdi bunu nasıl aleyhimize kullanabileceğimize bakmamız gerekli.

Google’ın Uygulamanızı Dizine Eklemesini Nasıl Sağlarsınız?

Bu zor ve karmaşık kısım gibi görünebilir, ama aslında öyle değil. Uygulamanızı web sitenize bağlayan bilgileri Google’a sağlamanız yeterlidir. Kişi, arama sonuçlarında görünen uygulamaya sahipse, onu açma seçeneği sonuçlarda olacaktır. Web sitesi ve uygulama aynı içeriğe sahipse, uygulama arama sonucunda derin bir bağlantı olarak görünür.

Derin bağlantı, kişiyi ana sayfa yerine web sitenizin belirli bir bölümüne yönlendirmenizdir. Bu uygulamalar için de aynı. Kullanıcı doğrudan Apple App Store veya Google Play Store’ daki uygulama mağazası listesine gidecektir. Bu, uygulamayı henüz indirmemiş olan kişiler için geçerlidir. Kişi uygulamayı zaten yüklemişse, uygulamaya yönlendirilecektir.

iOS uygulamalarınızı dizine eklemek için mobil arama motorlarını edinin

Bunu mümkün kılmak için Google’ın uygulamanızı keşfedebilmesi ve anlayabilmesi gerekir. iOS uygulamaları için bunu, tek bir URL’ye sahip HTTP bağlantıları olarak da bilinen Evrensel bağlantılar aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu hem belirli bir web sitesini hem de ilgili uygulama sayfasını açmak için kullanılır. Uygulamanız ve web siteniz arasındaki ilişkiyi doğrulamak için web sunucunuzun güvenli olması, yani geçerli bir HTTPS sertifikasına sahip olması gerekir.

Android uygulamalarınızı dizine eklemek için mobil arama motorlarını edinin

Google Play’de Android için API’yi etkinleştirmeniz gerekecek. Önemli olan, web sitenizi ilgili uygulama ekranlarıyla eşleştirmenizdir. Bunu, XML site haritalarınızda veya web sayfalarınızın HTML işaretlemesinde uygulama URL’sine başvurarak yapacaksınız. İndeksleme için uygulamanızı seçmeyi unutmayın. Uygulamanız üzerinden Google bot taramalarının nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google’ın web sitesine bakın.

Arama motorlarında uygulama indeksleme ve geri bağlantılar neden önemlidir?

Google mobil tarayıcısında ayrıca, bir kişinin uygulamanızın telefonunda yüklü olup olmadığına bakılmaksızın, Android ve iOS uygulamaları için bir sıralama sistemi bulunur. Google’ın uygulamanızı dizine eklemesine izin verirseniz, arama sonuçlarında daha fazla yer alacaktır. Sonuç olarak, uygulamanızın görünürlüğünü artırırsınız.

Bir fitness uygulamanız varsa ve Google’da “fitness uygulaması” arayan biri varsa, uygulamanız web sayfası sonuçlarından önce bile sonuçlarda görünebilir. Örneğe bakın: (burda fotoğraf var.)

Uygulamanızı dizine eklerken şunları yapacaksınız:

  • Dönüşüm oranlarınızı artırın: Uygulama sayfanıza trafik getireceksiniz (ziyaretçi sayısı), bu da kişiyi indirmeye daha kolay ve daha hızlı ikna edecek.
  • Tutma oranlarını artırın: potansiyel kullanıcı doğrudan uygulamanızın ilgili sayfasına gider. Bu, uygulamanızın etkin kullanıcı sayısını artırabilir.
  • Güvenilirliği artırın: Tarayıcı araştırma motorunda gösterilen bir uygulama olmak, güvenilirliği gösterebilir.
  • Doğru kullanıcıları bulun: Bu, doğru kullanıcıları uygun bir şekilde uygulamanıza getirmenin başka bir yoludur.

Özetler, her ne kadar SEO yapmasınızda uygulamanızın arama sonuçlarında görünürlüğü, app indexing ile sağlayabilirsiniz. SEO’nun mobil uygulamalar için kullanımı ise farklı bir konu ama mutlaka değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü artık sadece, marketlerdeki arama değil, google arama ağındadaki aramalardan da indirme almanız söz konusu, bu da sizleri farklı başarı notkalarına ulaştıracaktır. Buna şöyle örnek verebiliriz, ingilizce öğreten bir uygulamanız olsun, ingilzce dil öğrenmek isteyen bir kişi, ” inglizce en çok kullanılan kelimeleri” arıyor olabilir, buda sizler için mükemmel bir makale konusu, bu konuyu SEO uyumlu yazarak hem ilgili kitleye değerli bir bilgi hem de indirme alabilmeniz için fırsattır.

Yakında gelecek makale: SEO ile mobil uygulama indirmeyi arttırmak

Leave a Reply