IOS 15: App Store Optimization ve Mobil Marketing

Değişime ayak uyduramadığımız zaman ( bknz Nokia ) neler olabileceğini görebiliyoruz. İşte IOS 15 değişimine ayak uyduranların, değişime direnenlere fark atacağı bir değişiklik olacaktır. Nasıl mı? Yazının sonunda IOS15’i hem app store optimization hem de pazarlamayı lehinize nasıl çevireceğinizden detaylı olarak göstereceğim.

Apple yaptığı açıklama üzerinden gidip, değişimleri lehinenize çevireceğinizi tek tek anlatıyorum bu makalemde, eminim zamanınıza değecek.

Not: Bu makale sadece App store kullananlar içindir.

APPLE IOS 15 Değişimleri

Daha Fazla Ürün Sayfası

Apple IOS15 ile beraber ürün sayfasının arttırabileceğiz, böylece kullanıcı ile daha fazla alakalı ve etkileşimi yüksek sayfalar elde edebilirsiniz. Burada sayfalarda iki kavram bulunmaktadır. Apple bunları ilk etapta organik ve kullanıcı edinimi ( UA ) olarak ayırmaktadır.

Product Page Optimization ( PPO )

Kullanıcılar app store içinde arama yaptıklarında karşılarına app store result sayfası çıkar. Burada ilgili uygulamaya giderek, onun meta datasını detaylıca inceleyebilirler. App store’da organik olarak uygulamanın sadece 1 versiyonunu bulabilirsiniz. Yani app store içinde uygulamaya ait başka bir app meta data versiyonu yoktur. Uygulamanın birden çok product sayfasının olmasının conversion rate optimization arttırmak için test yeteneği sunmaktadır. Google play console’da bunun örneklerini görebilirsiniz. Ama artık benzer özellikle app store’da gelmiş diyebiliriz. Yani birden çok product sayfasına sahip olabilir ve bu sayfaları test edebilirsiniz.

Böylece, hipotez olarak ortaya attığınız farklı, ekran görüntü, icon, app previews deneyebilirsiniz. Bu özelliği şu şekilde kullanabilirsiniz: hangi app meta dataları ( ekran görüntüleri vs ) performansının daha iyi olduğu tespit edebilirsiniz. Aslında temelde yapılan, kullanıcıları ile temel hedeflerimizi gerçekleştireceğimiz ( indirme, impression … ) performans parametlerini iyileştirmek için en iyi görseli tespit etmek. Günün sonunda hangi görsel daha fazla indirme aldı, ya da hangi icon daha fazla impression aldı şeklinde sonuçlar çıkarak dönüşüm oranınızı arttırmak için mükemmel test ortamı kullanmış oluruz.

Bir uygulamanın birden fazla özelliği olabilir. Bu durumda, ekran görüntülerde sergilemek istediğiniz özellikleri hepsini gösteremeyeceğiniz gibi, kullanıcının hangi, ekran görüntüleri, veya özelliklerini sevdiğini anlamanız yıllarınızı alabilir, çünkü app meta data içinde birçok element bulunmakta ve bunlarla ilgilide 10’larca kombinasyon olabilmektedir. Örnek olarak, ikon değiştiren bir uygulamanız olsun, ama aynı zamanda wallpaper, background, logo ve ikon yapıcı özelliği olsun, hangi özelliği uygulama görsellerinde vurgulayacaksınız veya hangi özellik daha fazla conversion yaratmaktadır. Bunları hepsi test tabii olan konulardır o yüzden bu yüzden, kullanıcılar ile daha fazla iletişime geçecek app meta dataları, kurduğunuz hipotezleri farklı PPO’lar ile çok hızlı ve etkin bir şekilde hem test edebilirsiniz.

Custom Product Page

PPO’dan bahsettigim üzere, mevcut product page için yeni versiyonlar organik olarak ekleyebilir ve appstore’da yayinlayabilirsiniz. Böylece istediğiniz özelliği vurgulayabilir ve müşterilerle daha fazla etkileşim kurabilirsiniz. Bu organik product sayfalarına alternatiflerine ek olarak custom product page üretebilirsiniz, bu custom product sayfaları , indirimler, farklı text, stil ve görseller içerebilir ve zaten asıl yapılmak istenen de budur.

Özelleşmiş kitlelere özel mesajlar için yapılan temel değişiklik, bu değişiklikle beraber marketing stratejinizde ileri seviye taşıyabilirsiniz. Bu sayfalara, apple’ın ürettiği özgün urller ile kolayca ulaşabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, uygulamanız hem erkek ve hem de kadınlara bir hizmet sunsun, ve kadınların sıkça ziyaret ettiği bir sayfaya reklam vermiş olun; reklam görselleriniz kadınlara özgü bile olsa, product page sayfanız sadece kadına özgü değil ASO temellerine göre oluşturulmuştur? Değil mi? Halbuki siz kadınlara reklam yapmıştınız! Reklama tıklayıp belirli beklenti ile gelen kadınların, kadınlar özelinde görseller görmemesi ? Bu konuyla ilgili daha fazla okumak isterseniz “kullanıcı niyeti” araştırmanızı öneriyoruz.

Şimdiye custom product sayfalarının olmaması, reklamların kullanıcıyla tam anlamıyla sirayet etmemesindeki en büyük engeldi, çünkü pazarlama dediğimiz; benzer özelliklere sahip yeterli sayıdaki insana, etkin maliyetle ulaşma sanatıdır. Artık aynı çizgiye geldiğimizi söyleyebiliriz.

Şimdi ise apple bize custom product sayfaları ile neler sunacağına bakalım:

  • 35 adet onaya tabi sayfa oluşturabilirsiniz, bu sayfalar ASO sayfalarından bağımsız onaya gönderebilir.
  • İstediğini zaman onaya gönderebilirsin
  • Tüm cutom page sayfaları metriklerini ölçebilirsiniz ( CR, Dowland, Retention… )

Özet IOS15

Değişime çevik bir şekilde ayak uydurmanızın hem kullanıcı hem de değerli dönüşümlerinizin sayısını arttırmak için mükemmel bir fırsat olabilir. Yukarıda sizlere neler yapabileceğinizden bahsetmiştim, kendiniz bu konuda aksiyon alarak ilerlemeler sağlayabilirsiniz veya IOS15 ile ülke sınırları aşmak ve dönüşümlerinizi bir üst sınıfa çıkartmak için sınırlı sayıda destek verdiğim şirketlerden olabilirsiniz, ilgili sayfadan fiyatlarımıza ulaşabilirsiniz.

Not: Kullanıcıları seçemediğimiz sürece bu testler her zaman bazı kısımlarda soru işareti bırakacaktır. Bu konuyu ilerleyen dönemde derinlemesine anlatıyor olacağız.

2 Comments

  1. Yapmış olacağız, etmiş olacağız türünden kalıplar nedense rahatsız edici geliyor. Çünkü Türkçe’deki doğru kullanımı günlük hayatımıza yerleşmedi.

Leave a Reply