App Store Optimization İçin Kelime Araştırma Stratejisi 2021

Bu makalemizde sizlere detaylıca app store optimizasyonu için anahtar kelime araştırması ve buna bağlı olarak da, uygulamanızın, görünürlüğünü, trafiğini ve dönüşümünü nasıl arttırabileceğinizi anlatma çalışacağız.

Bu makalemizde app store optimization ne olduğunu ve App Store ve Google Play’de sıralama söz konusu olduğunda uygulama mağazası girişinizin hangi bölümlerinin önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Anahtar kelimelerin, ASO için ve uygulama mağazası sıralamanız için ne kadar önemli olduğundan bahsettik. Şimdi ise bu konunun detaylarına girmenin zamanı geldi.

Birincisi, İnsanlar Uygulamaları Nasıl Keşfeder?

Uygulama keşfi söz konusu olduğunda, insanları kabaca iki gruba ayırabiliriz. Ne aradıklarını bilenler ve bilmeyenler. Bazıları bu iki türe, uygulamaları google’da arayarak veya uygulama mağazasına göz atarak uygulamanızı keşfeder.

Ne istediğini bilenler, marka adlarını veya belirli anahtar kelimeleri kullanırlar. Örneğin, marka araması olarak “uber” ve amaca yönelik anahtar kelime araması olarak “araba paylaşımı” kullanılır. Buna karşılık, diğer grup yeni uygulamalar bulmak için uygulama mağazalarına göz atma eğilimindedir ve kendi problemini daha farklı şekilde ifade eder ve kategorilere bakarak uygulamaları keşfetmeye çalışırlar.

Mağazalarda uygulamanın keşfetmenin birçok yolu vardır. Belirli bir Android veya Apple uygulaması türüyle ilgilenen kişiler, uygulamanızı kategorilere, üst sıralara göz atarak veya öne çıkarılıp çıkarılmadığına bakarak keşfedebilir. Tüm bunlar uygulamanın büyümesini hem hızlandırır hem de çok verimlidir. Her iki mağaza da, kullandığı algoritmalar sayesinde kişileştirilmiş yani telefonunuza önceden yüklediğiniz benzer uygulamalar için size önerilerde bulunur.

İnsanların uygulamanızı keşfetmesinin başka bir yolu da uygulama ve backlinklerdir. Bu, kullanıcıların uygulama mağazası girişinize başka bir uygulama veya web sayfasındaki bir bağlantı üzerinden ulaştığı anlamına gelir. SEO ve ASO ilişkisine sonraki makalelerimiz de geleceğiz.

Eğer uygulamanızı keşfedilebilirliğini artırmaya odaklanırken, şu trafik kaynaklarına odaklanmak gerekmektedir:

 • Uygulama mağazası araması ( ASO )
 • Uygulama mağazasına göz atma ( ASO )
 • Uygulama ve web backlinkler ( SEO )

İnsanlar, markette arama  yaparak uygulamalarınızı keşfedebilir. Bu yüzden, kelimelerin uygulamanızı temsil ettiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Uygulama mağazası aramasıyla başlayalım. Çoğu kişi tarafından, uygulamalar için en büyük keşif kanalı olarak kabul edilir. Mağaza arama ile bulunabilmesi için uygulamanızın iyi anahtar kelimelerle üst sıralarda olmalısınız.

App Store Anahtar Kelime

SEO’ya benzer şekilde, ASO için anahtar kelime sıralaması, uygulamanızın belirli bir anahtar kelime için uygulama mağazası arama sonuçlarındaki konumunu ifade eder.

Sağlık ve yaşam tarzı uygulamanız olduğunu ve kullanıcıların uygulama mağazalarında “sağlıklı yaşam koçu” aradıklarında uygulamanızı bulmalarını istediğinizi varsayalım. Uygulamanız arama sonuçlarında ilk sırada görünüyorsa, bu, söz konusu anahtar kelime için sıralamasının 1 numara olduğu anlamına gelir. Uygulamanız hiç görünmüyorsa, anahtar kelime için sıralama yapmıyordur.

Bu basit gibi görünse de, uygulama mağazası sıralamasında yalnızca konumdan daha fazlası vardır. Ancak önce uygulama sıralama istatistiklerinin neden önemli olduğuna bakalım.

Anahtar kelime sıralaması önemli midir?

Sağlık ve yaşam tarzı uygulama örneğimizle devam edersek, uygulamanız alakalı herhangi bir anahtar kelime için sıralama yapmıyorsa kullanıcılar onu bulamayacaktır. Sonuç olarak, daha fazla yükleme alma şansınızı da kaybedeceksiniz. Kullanıcılar genellikle arama sonuçlarının ilk sayfasında görünen uygulamaları indirir ve tüm listede gezinme eğiliminde değildirler.

Anahtar Kelimeler Neye Göre Çalışır ?

Arama sonuçları ülkeden ülkeye, kişiden kişiye yani cihazdan cihaza değişir.

Bu, farklı bir ülke veya bölgeden arama yaparsanız aynı anahtar kelime için farklı sonuçlar alacağınız anlamına gelir. İki kullanıcının bir “Çalışan Uygulama” aradığını düşünün – biri ABD’den diğeri İngiltere’den. Her ikisi de aynı İngilizce arama ifadesini kullansa da, biri ABD App Store’da bir uygulama ararken diğeri İngiltere sürümünü kullanıyor. Uygulamaları farklı bir sırayla veya hatta tamamen farklı uygulamaları görebilirler.

Yani arama sonuçları mağazaya bağlıdır.

Uygulamanız aynı zamanda App tore ve Google Play’de aynı anahtar kelimeler için farklı sıralamalara sahip olabilir. Bunun arkasındaki sebep, farklı uygulama mağazası sıralama algoritmalarıdır.

Anahtar kelime sıralama değişimi

Uygulama sıralamanız düşündüğünüzden daha hızlı değişebilir. Pazarın ne kadar rekabetçi olduğuna yani rakip ASO çalışmalarına bağlı olarak ani değişiklikler yaşayabilirsiniz. Herhangi bir düşüşe hızlı tepki verebilmeniz için sıralamanızı günlük olarak kontrol etmenizi öneririz.

Anahtar kelime sıralamanızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Açıkçası, anahtar kelimeleri manuel olarak yazmayı deneyebilir ve uygulamanız veya oyununuz sıralamanızı kontrol etmek için görünene kadar sonuçlar arasında gezinebilirsiniz. Ancak sonuçların günden güne ve ülkeden ülkeye değiştiğini bilerek, bu çok sıkıcı bir iş olacaktır. Bunun için bazı ücretli toolar kullanabilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçimi

Anahtar kelime sıralamanıza bakmak ve bunu bir anahtar kelime olarak düşünmek sadece bir başlangıçtır. Bir sonraki adım, anahtar kelimelerinizi oluşturmak ve geliştirmektir. Mevcut sıralamanızın yanı sıra, uygulama anahtar kelimelerinizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken başka hususlar da vardır. Bunları sizin için aşağıda listeledik:

Anahtar Kelime Alaka düzeyi

İster yeni başlayın, ister ASO’ya aşina olun, anahtar kelime alaka düzeyi, anahtar kelimeleri seçerken her zaman en önemli faktörlerden biri olacaktır. Uygulama anahtar kelimeleriniz uygulamanızla ilgili olmalıdır. Alakalı olmayan anahtar kelimeler kullanırsanız, insanların yanlış beklentileri olabilir ve uygulamanızı kaldırma olasılıkları daha yüksektir – çünkü aradıklarını alamadılar. Ayrıca Apple ve Google, uygulama mağazası sıralamanızı düşürerek uygulamanızla alakalı olmayan anahtar kelimeler kullandığınız için sizi cezalandırabilir. Bunu genellikle retention oranınızı düşürüp, hedefinizden size uzaklaştırabilir.

Anahtar Kelime Arama Hacmi

Anahtar kelime arama hacmi, belirli bir anahtar kelimenin App Store veya Google Play’de ne sıklıkla arandığını söyler. Ne kadar çok arama olursa, o anahtar kelime o kadar popüler olur. Yalnızca yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeleri hedeflemenin iyi bir strateji olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu her zaman doğru değildir. Bir anahtar kelime çok popülerse, onun için sıralama şansınız bile olmayabilir. Bu nedenle, daha az rekabetçi ve daha hedefli olan daha düşük arama hacimli anahtar kelimeler veya uzun kuyruklu/kombinasyonlu anahtar kelimelerle başlamanızı öneririz. Bunlar için yüksek sıralamaya başladıktan sonra, daha yüksek arama hacmi olanlarla değiştirebilirsiniz. Bunun temel sebebi, bir anda Google size güvenip, yüksek hacimli kelimelerde sizlere yukarılara çıkarmayabilir.

Anahtar Kelime Arama Hacmi ile ilgili bilgileri nerede görebilirim?

Bu verileri ücretli toolar arayacılığı ile bulabilirsiniz. Birçok kelime aracı arama hacmini 5-100 arasında puanlar. Arama hacmi 5 olan bir anahtar kelimenin ihmal edilebilir miktarda araması vardır. 100 arama hacmine sahip bir anahtar kelime son derece popülerdir.

Genel olarak : Daha yüksek arama hacmi anahtar kelimeleri, uygulamanıza daha fazla uygulama mağazası trafiği getirecektir. Ama yukarıda saydığımız dengeyi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Anahtar Kelime Zorluğu

Kısacası, anahtar kelime zorluğu, belirli bir anahtar kelime için sıralamanızın ne kadar zor olduğunu gösterir.

Bu, uygulamanız için anahtar kelimeler seçerken göz önünde bulundurulması gereken başka bir değerdir. Anahtar kelime zorluğu Apple veya Google tarafından sağlanmaz. Ancak, yardımcı olabilecek birkaç pazarlama aracı vardır.  Anahtar kelime zorluğu için rakiplerin indirme sayılarına ve yorumlarına bakabilirsiniz. Bu en basitçe rakiplerin ne kadar çetin olacağının göstergesidir.

Uygulamanız için en iyi anahtar kelimeleri seçmek için anahtar kelime arama hacmini ve zorluğunu değerinin dengesini kurmanız gerekmektedir.

Uygulamanızın Anahtar Kelime Sıralamasını İzleme

App Store ve Google Play’deki anahtar kelime sıralamaları hızla değişebileceğinden, uygulamanızın büyümesi için önemli olanları izlemek iyi bir fikirdir. Bu sayede herhangi bir sıralama değişikliğini kaçırmazsınız ve sıralamanız düşerse hızlıca harekete geçebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizi izlemenin en uygun yolu, yine bu araçların kullanmak veya manuel olarak sürekli takip etmekdir. Bu sadece ne durumdayım değil aynı zamanda neyi veya hangi kelimeyi geliştirebilirim açıkça ortaya koyar. Böylece çok daha kısa sürede nerede aksiyon almanız gerektiğini anlarsınız.

Anahtar Kelime Analizi için Kontrol Listesi

 • Uygulamanızın hangi anahtar kelimeleri sıraladığını görün
 • İzleme listenize diğer alakalı anahtar kelimeleri ekleyin
 • Arama hacmi ve zorluk arasında iyi bir dengeye sahip anahtar kelimelerin sıralamasını iyileştirmeye odaklanın
 • Öncelikle uzun kuyruklu veya kombinasyon anahtar kelime sıralamalarını vurgulayın, özellikle uygulamanız yeniyse

Artık sıralamalarınızı bildiğinize ve ilgili anahtar kelimeleri izleme kümenize eklediğinize göre, artık ilerleme zamanı. Kazanan bir anahtar kelime setinin nasıl oluşturulacağına bakalım.

Bu süreçte izlenecek birkaç temel adım vardır.

 • Anahtar Kelimeleri Araştırma
 • Anahtar Kelimeye Öncelik Verme
 • Anahtar Kelimeleri Hedefleme
 • Ölçme ve İzleme
 • Uygulama anahtar kelime optimizasyonu, sürekli ve döngüsel bir süreçtir. Uygulama anahtar kelimeleri sık sık güncellenmelidir.
 • Uygulama anahtar kelime optimizasyonu, sürekli ve döngüsel bir süreçtir. Bir kere yaptım, bitti kesinlikle değildir.

Anahtar Kelime Araştırması, uygulamanızın doğru kullanıcılar tarafından bulunmasını sağlayacak arama terimlerini tanımlamakla ilgilidir. Bu çok önemli bir adımdır, bu yüzden buna yeterince zaman ayırdığınızdan emin olun.

Önce en kolay ve belirgin görevle başlayalım: Eğer varsa marka anahtar kelimelerinizi uygulama anahtar kelime listenize ekleyin. Bu, şirket adınızı, uygulama adınızı ve hatta geliştirici adınızı içerir. Bunları, uygulamanızın kullanıma sunulduğu tüm ülkelerde izlemelisiniz.

Eğer Uygulamanız Yeniyse Uygulama Anahtar Kelimeler

Uygulamanızı ve özelliklerinizi tanımlayan anahtar kelimeler üzerine beyin fırtınası yapın.

Genellikle, bir uygulamanın belirli bir amacı ve bir nişi yani hedef kitlesi vardır. Ürününüzü neyin benzersiz kıldığını düşünün ve anahtar kelime fikirlerinin bir listesini yapın. Uygulamanızla alakalı anahtar kelimelere bağlı kalmayı unutmayın. Fikir sıkıntısı çekiyorsanız, arkadaşlarınıza veya iş arkadaşlarınıza uygulamanızı nasıl arayacaklarını ve özelliklerini nasıl tanımlayacaklarını sorun.

Anahtar kelime kümenize “alt” kategoriler ekleyin.

Bunlar, insanların aradığı, ancak resmi olarak uygulama mağazalarındaki birincil veya alt kategorilerin bir parçası olmayan anahtar kelimelerdir. Bir oyununuz varsa, nişancı, futbol menajeri, golf, basketbol, ​​crafting game, one-touch, iki-player game veya oyununuz için geçerli olan benzer anahtar sözcükleri dahil etmeyi düşünün. Henüz sektördeki büyük oyuncularla rekabet edemiyorsanız, önce uzun kuyruklu anahtar kelimelerle başlayabilirsiniz.

İncelemeleri ve yorumları okuyun

Uygulamanız zaten yayınlandıysa, kullanıcı incelemelerinize bir göz atın. Kullanıcılarınızın uygulamanızı tanımladığı kelimeleri not edin. Alternatif olarak, rakiplerinizin kullanıcı incelemelerine de göz atabilirsiniz. Bunlar ulaşmak istediğiniz kullanıcılar olduğundan, anahtar kelimelerinizi onların iletişim tarzlarına uyarlamaya çalışın.

Otomatik Anahtar Kelime Önerilerini Kullanın

Otomatik destekli İzleme önerileri gibi özelliklerle anahtar kelime araştırmasında zaman kazanabilirsiniz. Mevcut uygulama bilgilerinize ve uygulama mağazalarındaki rakiplerinize göre izleme listenize ekleyebileceğiniz potansiyel anahtar kelimeleri otomatik olarak hesaplar.

Rakip Anahtar Kelimelere Göz Atın

Ayrıca rakiplerinizden yeni anahtar kelime fikirleri ilhamları alabilirsiniz. Bu şekilde kim neler nasıl yapıyor tespit edip, aksiyon alabilirsiniz. Rakiplerinizin hangi kelimelerden sıralama aldığını kontrol etmek sizin işinizi çok daha kolay hale getirecektir.

Anahtar kelime optimizasyonunun sürekli bir süreç olduğunu unutmayın. Harika sıralamalar genellikle tek bir uygulama güncellemesiyle bir gecede görünebilir. Bu, aktif anahtar kelime kümenizin zamanla değişebileceği anlamına gelir ki bu tamamen normaldir.

Sonuç

Bu makalemizde sizlere app store optimisatation kelime seçimi konusunda sizlere detaylı bilgi verdik. Bu konuda desteğe ihtiyacını varsa bize ilgili hizmet sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

One comment

Leave a Reply