11 Adımda App Store Optimization ( ASO ) nedir ve Nasıl Yapılır ?

Bu makalemizde herkesin konuştuğu app store optimization ( ASO ) nedir ve nasıl yapılır konusunu en kapsamlı şekilde ele alacağız. Bu makalemizin sonunda ASO konusunda daha farklı bir açıdan bakabilecek, uygulamalarınızı bu teknolojiden yararlanmasını sağlayabileceğiniz atımlar atabileceksiniz. Şimdi app store optimizastion konusunu keşfedelim.

App Store Optimization ( ASO ) Nedir ?

App Store Optimization (ASO), uygulama mağazalarında uygulama görünürlüğünü iyileştirme ve uygulama dönüşüm oranlarını artırma sürecidir. Başlıca uygulama mağazaları iOS için App Store ve Android için Google Play’dir. ASO, uygulama mağazası arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanın yanı sıra tıklama oranına (TO)’da diğer bir ismi ise CTR’dir ve buna odaklanır. Bu, insanları bulduklarında uygulama mağazası girişinizi gerçekten tıklamaya ikna etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bunu ;

 • Uygulama Adınızı
 • Uygulama Simgenizi
 • Uygulama Ekran Görüntülerinizi
 • Uygulama Derecelendirmenizi

optimize ederek yapabilirsiniz.

Mobile SEO Hakkında

ASO’ya genellikle uygulama mağazası için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) anlamına gelir. SEO ise web siteleri için, web sitenin görünürlüğü üzerine odaklanır. Her iki süreç de anahtar kelime optimizasyonu, backlink ve dönüşüm optimizasyonu gibi benzerlikleri paylaşır. App Store Optimizasyonu ile Arama Motoru Optimizasyonu arasındaki temel farklar, sıralama faktörleridir. Yani, ASO mobil uygulamalar için, SEO ise web siteleri için kullanılır. Google Arama gibi bir web tarayıcısı için SEO faktörleri 200’den fazla yönü içerir ve liste bu şekilde uzar gider. ASO için sıralama faktörlerinin listesi çok daha kısadır, ancak birçok kişi hala hangilerinin rol oynadığından emin değildir. Bu yüzden tersine mühendislik yapılarak, ASO’yu ve app store optimizasyonun hangi kriterleri dikkate aldığını keşfederiz.

Aşağıdaki kontrol listesi, ASO ve SEO arasındaki temel farklılıkları ve benzerlikleri göstermektedir. Arama Motoru Optimizasyonu SEO ve App Store Optimizasyonu

ASO ve SEO arasındaki farklar

Optimization uygulama İçin neden önemlidir?

Apple App Store ve Google Play Store’dan 5 milyondan fazla uygulama var. Uygulamanızın çok zorlu bir rekabetle karşı karşıya olması çok muhtemeldir. App Store ve Google Play’deki mevcut uygulama sayısı App Store ve Google Play’deki mevcut uygulama sayısı App Store Optimizasyonunun ilk amacı, indirmeleri ve sadık kullanıcı sayısını artırmaktır. İndirme sayınızı en üst düzeye çıkarmanın ilk adımı, uygulamanızın doğru kullanıcılar tarafından kolayca keşfedilmesini sağlamaktır. Ama bunu nasıl yapabilirsin? Organik büyümenizi nasıl artıracağınızı anlamak için öncelikle insanların uygulamaları nasıl aradığını ve bulduğunu anlamanız gerekir.

app store optimization

Kullanıcılar Mobil Uygulama Bulma Yöntemleri?

İnsanlar çoğunlukla Google Play Store ve Apple App Store gibi uygulama mağazalarında belirli uygulamalar arıyor. Mobil kullanıcıların yüzde 70’i yeni uygulamalar bulmak için aramayı kullanıyor. Ayrıca, tüm indirmelerin %65’i doğrudan aramadan sonra gerçekleşir. Açıkçası, uygulama mağazası araması, yeni uygulamaları keşfetmek için en yaygın yöntemdir.

Çoğu kişi uygulama mağazası araması yoluyla yeni uygulamalar keşfeder ve bu da App Store Optimizasyonunu başarı için hayati hale getirir Çoğu kişi uygulama mağazası araması yoluyla yeni uygulamalar keşfeder ve bu da App Store Optimizasyonunu başarı için hayati hale getirir. Uygulamanız arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsa, kullanıcılara o kadar alakalı görünür. Kullanıcılar genellikle her arama sonucunu aşağı kaydırmadığı için daha yüksek sıralamadaki uygulamalar da daha fazla indirme alır. Genellikle ilk 5’e bakarlar. Bu nedenle, uygulama başarısı için en üst sıralarda yer almak çok önemlidir. App Store Optimizastion olmadan, mobil uygulamalar ve oyunlar için en büyük pazarlama kanalı gözünüzden kaçırmış oluyorsunuz.

App Store ve Google Play Sıralamalarını Takip Edin

Anahtar kelime sıralamanızın yükseldiğinden emin olun. Sıralamalarda herhangi bir düşüşü önlemek için hızlı hareket edin, eğer bir düşür görürseniz hemen aksiyon alınız. ASO sizlere sürdürülebilir bir şekilde uzun vadeli sonuçlar getirir. ASO’nun diğer avantajlarını mı merak ediyorsunuz? Sadece okumaya devam edin!

App Store Optimization faydaları nelerdir?


Artık çoğu kullanıcının uygulama mağazalarında arama yaparak uygulamaları bulduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle, uygulamanızı doğru kullanıcıların önüne çıkarmak istiyorsanız optimization bir zorunluluktur. Aslında birçok kişi, mobil uygulamalar ve oyunlar için uygulamanızı optimize etmenin en etkili pazarlama stratejisi olduğunu iddia ediyor.

App Store Optimizasyonundan şu şekilde yararlanabilirsiniz:

App Store’da Görünürlüğü Artırın ve Öne Çıkın İnsanlar uygulamanızı bulamazlarsa indiremez ve kullanamazlar. Dolayısıyla uygulamanız ne kadar harika olursa olsun, kolayca keşfedilemiyorsa hak ettiğiniz uygulama başarısına ulaşamazsınız. Tüm sıkı çalışmalarınızın boşa gitmesine izin vermeyin, ya da hemen optimization çalışmalarına başlayın! Ya da size bu konuda destek olalım.

Her Zaman Yüksek Kaliteli ve İlgili Kullanıcılar Tarafından Keşfedilin
Sadece insanların uygulamanızın bulunması yeterli değildir, doğru kullanıcılar tarafından, yani aslında sizinki gibi bir uygulamanın peşinde olan kullanıcılar tarafından bulunması gerekir. Optimization, uygulamanızı alakalı anahtar kelimelerle eşleştirdiği için sizi doğru kullanıcılara ulaştırır.

Organik Uygulama İndirmelerini Sürdürülebilir Bir Şekilde Artırın
İyi bir ASO stratejisi şüphesiz organik yüklemelerinizi artıracak ve uzun vadeli sonuçlar sağlayacaktır. Bunun nedeni, insanlar uygulamanızla ilgili anahtar kelimeleri aradıklarında her zaman sizinkini bulacaklardır. Düzenli izleme ve güncelleme ile çabalarınızın başarılı olduğundan emin olursunuz.


Kullanıcı Edinme Maliyetlerini Azaltın ve Sürekli Büyüme Sağlayın
Reklamlara para harcamak yerine ASO ile organik büyümeye odaklanarak kullanıcı edinme maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Bu sadece size para kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda istikrarlı bir büyüme sağlar.


Uygulama Gelirini ve Dönüşüm Oranlarını Artırın
Uygulamanızdan para kazanmanın çeşitli yolları vardır. Buna uygulama içi reklamlar, uygulama içi satın alımlar ve abonelik modelleri içerir. Sonuç olarak, çoğunuz daha fazla kullanıcı ve dolayısıyla daha fazla gelir getirmek için reklam yayınlamaya karar verebilirsiniz. Ancak, uygulama mağazası giriş sayfanız dönüşüm gerçekleştirmiyorsa, yani kullanıcıları uygulamanızı gerçekten indirmeye ikna ediyorsa, reklam harcamanız boşa gitmiş demektir. Unutmayın, App Store Optimizasyonu aynı zamanda Dönüşüm Oranı Optimizasyonu’nu da içerir ve insanların tıklayıp indirmesini sağlar.


Uygulamanızla küresel bir kitleye ulaşın
Yerelleştirme adı verilen bir App Store Optimizasyon süreciyle uygulamanızı diğer dillerde kullanıma sunarak, dünyanın her yerinden kullanıcıların uygulamanızı keşfetmesini sağlayabilirsiniz. ASO, uygulamanızı küresel hale getirmenize yardımcı olabilir.

App Store Optimizasyonu nasıl çalışır?


Uygulamanız geliştirildikten ve uygulama pazarlamasının temellerine aşina olduğunuzda, uygulamanızı veya mobil oyununuzu nerede yayınlayacağınıza karar vermeniz gerekir. Çoğu geliştirici, iOS için App Store’u ve Android için Google Play’i seçer. Uygulamanızı her iki işletim sistemi için de geliştirmeye karar verirseniz, her ikisinde de yayın yapıyor olabilirsiniz.

İki büyük uygulama mağazasına daha ayrıntılı bir göz atalım.

Google Play ve App Store İçin App Store Optimization


Her iki mağazanın da amacı aynıdır: kullanıcıların uygulama veya oyun araması ve indirmesi için bir platform sağlarlar. Ancak bu, aynı şekilde çalıştıkları anlamına gelmez. App Store Optimizasyon kılavuzunun bu bölümünde, her iki mağazanın tarihçesini, temel farklılıklarını ve algoritmalarını inceleyeceğiz.

Mobil Uygulamaların Tarihçesi
Cep telefonlarının sık kullanımıyla uygulama sektörü patlamaya başladı. Bu şekilde, Apple App Store 2008’deki lansmanından bu yana 800 olan uygulama sayısında 2019’da 2,2 milyona bir artış kaydetti . Benzer şekilde, Google Play’de mevcut uygulama sayısı Mart 2021’de 7 milyona ulaştı. Pazarda rekabetin güçlü olduğu açık. Bu bir sonraki noktaya götürüyor:

Mobil işinizi büyütmek istiyorsanız, bu konuda söz konusu olduğunda hızlı ve çevik olmanız gerekir.

App Store ve Google Play Arasındaki Temel Farklar


App Store ve Google Play arasındaki temel farklardan biri, yayınlama yönünü içerir. Hem Apple hem de Google, mağazalarında yüksek kaliteli uygulamalara sahip olduklarından emin olmak için bir uygulama inceleme süreci uygularlar. Ancak Apple’ın inceleme süreci Google’ınkinden daha uzun sürüyor. Yeni bir uygulama veya güncelleme yayınlarken her zaman 3 günlük bir arabelleği hesaba katmalısınız. Uygulamanız onaylandıktan sonra 24 saat içinde App Store ve Google Play’de yayında olacaktır.

Anahtar kelimeler her iki mağazada da ASO için gerekli olsa da, farklı şekilde değerlendirilirler. Google Play için dizine ekleme işlemi, Google Arama’nınkine benzer şekilde çalışır. Bu, Google’ın, uygulamanız için anahtar kelimeleri dizine eklerken tüm metin öğelerini dikkate aldığı anlamına gelir. Ayrıca, anahtar kelimeleri sıralamak için tüm alanlarda 3-5 kez tekrarlamak isteyeceksiniz. Bu genel bir tekrar sayısıdır, lütfen bu değerleri uygulamanızı optimize ederken baz almayınız, bu konuya ilerleyen dönemde geleceğiz.

Apple App Store ise anahtar kelimeleriniz için belirli bir alan sağlar. Bazı durumlarda, onları rakiplerinizden ve kategori adınızdan bile alır. Google Play’in aksine, iOS uygulamaları için hiçbir alanda anahtar kelimeleri tekrarlamamalısınız.

Aşağıda her iki mağaza için bilinen sıralama faktörleri yer almaktadır.

Apple App Store ve Google Play Store Sıralama Faktörleri


Google Play ve Apple App Store, arama sonuçlarını sıralamak için gelişmiş algoritmalar kullanır. Kesin bilgi mevcut olmasa da, uygulama mağazası sıralamalarını etkileyen faktörleri belirlemek mümkündür.

Apple App Store Sıralama Faktörleri:

 • Uygulama ismi
 • Uygulama URL’si
 • Uygulama Altyazısı
 • Anahtar kelime alanı
 • Uygulama İçi Satın Alma
 • Derecelendirme ve İncelemeler
 • Güncellemeler
 • İndirmeler ve Katılım
 • Bazı Gizli Faktörler

Google Play Store Sıralaması Faktörleri:

 • Uygulama Başlığı
 • Kısa Açıklama
 • Uzun Açıklama
 • Uygulama İçi Satın Alma
 • Derecelendirme ve İncelemeler
 • Güncellemeler
 • İndirmeler ve Etkileşim
 • Bazı Gizli Faktörler

App Store Optimizasyonu nasıl yapılır?


Artık uygulamanızı nerede yayınlamak istediğinizi bildiğinize göre, işe koyulma zamanı. App Store Optimizasyonu ile mobil büyümenizi iyileştirmeye başlamak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Her şeyden önce: Net bir App Store Optimizasyonu stratejisi oluşturun
  Araştırmanızı yapın ve pazarınızı tanıyın. Uygulama bilgilerinizi hazırlarken bu bilgileri kullanabilmeniz için kullanıcılarınızı anlamanız çok önemlidir. Sizinkine benzer uygulamaları ararken hangi anahtar kelimeleri kullanıyorlar? Hangi dili konuşuyorlar? Bu bilgilere sahip olduğunuzda bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 1. Uygulamanız için Doğru Adı Seçin
  Uygulamanızın adı, her kullanıcının ilk gördüğü şeydir. Bu nedenle uygulama adınızı akıllıca seçmeniz önemlidir. Uygulama Başlığınızın uygulamanızla alakalı, okunması kolay ve benzersiz olduğundan emin olun. Başlık çekiciyse, insanlar onu hatırlayacaktır ve bu da uygulamanıza daha yüksek bir tanınma değeri verir. Doğru ismi seçerken karakter sayısını göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Ayrıca uygulama adındaki anahtar kelimeler en güçlü sıralama ağırlığına sahiptir. Ana anahtar kelimelerinizi marka adının ardından buraya yerleştirebilirsiniz.

Uygulama adınız veya unvanınız için kontrol listesi

 • Uygulamanızla alakalı olmalı
 • Okunabilmeli ve anlamlı olmalıdır
 • Benzersiz olmalıdır
 • Google Play’de 50 karakter uzunluğunda olmalıdır.
 • Apple App Store için 30 karakter olmalıdır.

 1. Mobil Uygulamanız için Anahtar Kelime Araştırmasını nasıl yapacağınızı bilin
  Buradaki amaç, uygulamanızın bulunmasını istediğiniz anahtar kelime grubunu oluşturmaktır. Anahtar kelimenin, insanların App Store ve Google Play’de uygulama aramak için kullandığı bir kelime veya kelime öbeği olduğunu unutmayın.

App store optimization anahtar kelime stratejisi için kapsamlı blog oluşturduk, göz atmak isteyebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırmanızı yaparken aşağıdaki soruları göz önünde bulundurun:

 • Uygulamanızın veya oyununuzun ana özellikleri nelerdir?
 • Özellikleri tanımlayan eş anlamlılar nelerdir?
 • Benzer uygulamalara nasıl adlandırılır ?
 • Uygulamanızın kategorisi nedir?
 • İnsanlar bu kategoride yaygın olarak hangi terimleri kullanıyor?
 • Doğru anahtar kelimeleri aramak devam eden bir süreçtir, bu nedenle başlangıçta anahtar kelime setinizi fazla düşünmeyin.

İlk anahtar kelime grubunuzu bulmanıza yardımcı olabilecek birçok App Store Optimization aracı vardır. Bunun için piyasadaki tooları inceleyerek bulabilirsiniz.

App Store Nedir ve Ne İşe Yarar [ 2021 ]

Bu makalemde size App store nedir ve ne işe yarar konusunu bir hikaye üzerinden anlatacağım. Hemen başlayalım. Sokakta yürüdüğünüzü farzedin birçok “işletme” görebilirsin. Bunlar aslında …
Read More

Uygulama Derecenlendirme İyileştirme 2021

Uygulama derecelendirmeleri ve incelemeler, uygulamanızın Google Play ve App Store’daki başarısı için hayati önem taşır. Kullanıcılar, bir uygulamayı indirip indirmemeye karar vermek için derecelendirmeleri ve …
Read More

One comment

Leave a Reply