App Store Nedir ve Ne İşe Yarar [ 2021 ]

Bu makalemde size App store nedir ve ne işe yarar konusunu bir hikaye üzerinden anlatacağım. Hemen başlayalım. Sokakta yürüdüğünüzü farzedin birçok “işletme” görebilirsin. Bunlar aslında her biri bir market yani İngilizceden evirirsek store diyebiliriz. Peki market yani nedir bu store ? Belirli ürün/ hizmet topluluklarını bir araya getirmiş fiziksek/sanal bir ortamdır. Basitçe bunları anladığımıza göre şimdi detaylı olarak, Google, Apple ve Huawei için app store nedir konusuna değinelim.

App Store Nedir Ne Değildir ?

Yukarıda sizlere store’nin ne olduğudan bahsetmiştim. Bu marketi eğer uygulama mağazası veya store olarak özelleştirirsek, basitçe şöyle ifade etmemiz gerekir. App store ( uygulama mağazası ), farklı kategorilerdeki birçok uygulamanın, depolandığı ve kullananıcıya sunulduğu sanal bir ortamdır. Bu konuyu biraz daha açalım; şirketler veya bireysel geliştirdikleri uygulamaları, bu mağazalara belirlenene kurallar çerçevesinde yükleyebilir. Neden uygulama yüklesinler sorusu aklınıza geliyor olabilir, bu makalede ilerleyen satırda bulacaksınız. Bildiğiniz gibi uygulama mağazaları temelde 2( IOS ve Android ) tanedir, ama huawei bir atak yaparak kendi uygulama mağazasını yarattı. Google için google play, IOS için app store , Huawei için Huawei store bulunmaktadır. Yani toplamda 3 adet uygulama mağazası bulunmaktadır. Temel anlamda hepsi aynı fonksiyonu icra etmekte ama farkı hedef kitleleri bulunmaktadır. Bu konuyla ilgili ilginç bilgileri vermek gerekirse, dünya genelinde android kullanımı fazladır, bazı ülkelerde ise IOS kullanımı fazladır ( örnek, Japonya ). Android kullanıcı her ne kadar çok ise, uygulama harcamaları( üyelik, uygulama içi satın alma … )  IOS tarafında daha yüksektir.

İlgili makale: App store optimization nedir ?

App Store Ne işe Yarar?

App store ne işe yarar konusundan bahsetmeden önce konuyla ilgili paydaşları yazmakta fayda var. App store ( marketplace ) yönetenler veya kuralları koyanlar ( Google , Apple, huawei ) ve şirketler veya bireysel uygulamala geliştiricileri son olarak da kullanıcılar bulunmaktadır. Kullanıcılar, ihtiyaçlarını belirli anahtar kelimeler kullanarak veya özel katalogları inceleyerek, uygulamaları indirebilirler. Bu indirmeler genellikle ücretsiz olmaktadır, ama ücretli uygulamalarda bulunmaktadır. Kullanıcılar, ihtiyaçları doğrultusunda indirdikleri uygulamalara belirli ücretler öder, bu ücretten app store’lar da belirli komisyon alır. Farklı açılardan bakarsak, kullanıcılar ihtiyaçlarını karşılamayı, geliştirici ve şirketler kar etmeyi, marketplace sahipleri ise hem müşteri memnun etmeyi hem de kar etmeyi sağlamakdırlar.

Sonuç

Bu makalemde sizlere detaylıca app store nedir ve ne işe yarar konusunda destek olmaya çalıştım. Daha fazla makale için benzer makaleri okuyabilirsiz.

Leave a Reply