App Store Listeleme İçin Efektif Görsel Kullanımı

Çoğu insan için imgeler, bir paragraf sözcükten çok daha şey anlamaktadır ve daha çok kalıcı olmaktadır. Metinler bundan önce app store optimization sürecinde bahsettiğimiz gibi, uygulamanızın App Store ve Google Play’de daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur. Görseller ise başka bir kulvarda aynı hedefe gitmek için yarar sağlar. Bu makalemizde sizlere efektif görsellerini kullanarak, uygulama indirme ve dönüşümü arttırmanızı sağlayacak kritik bilgiler veriyor olacağız.

Uygulama Başarısı İçin İlk İzlenim Neden Önemlidir?

İlk izlenimler birçok durumda önemlidir. Örneğin story template için bir uygulama seçmek olsun, bunu sorguyu arttırdığınızda karşınıza çıkan görsellerin ne kadar dikkat ettiğinize farkına var mıydınız? Ne kadar farkında olmasak da insanlar hayatlarında birçok karar vermek için büyük ölçüde ilk izlenimlerine güveniyorlar.

Kullanıcıların uygulamanızı indirip indirmediklerini belirleyebileceğinden, kullanıcıların uygulamanızdan aldığı ilk izlenim başarınız için hayati önem taşır. Bir uygulama geliştiricisi, yayıncısı veya pazarlamacısı olarak, daha fazla indirme elde etmeye çalışıyorsunuz, ilk izlenimler büyüme stratejiniz için son derece önemlidir. Bu yüzden bu konuyu biraz daha derinleştirelim ;

İndirmeleri Artıran App Store Listeleme Görselleri

Uygulama mağazası girişinizin 3 görsel öğesi vardır:

•Uygulama simgesi

•Uygulama ekran görüntüsü

•Uygulama ön izlemesi veya tanıtım videosu

Bu 3’ünün, uygulamanızın çekici bir resmini oluşturmak için birlikte çalışması gerekir; bunlar, kullanıcıları uygulamayı indirmeye ve kullanmaya ikna edecek bir ilgi çekici görsellerdir.

Harika Bir Uygulama İconu Tasarlamak

Uygulamalar söz konusu olduğunda uygulama iconu her zaman en öndedir. Logonuz olarak hizmet eder ve markanızı App Store ve Google Play dışında bile tüm medya ve platformlarda temsil eder. Sonuç olarak, bunu ilk seferinde insanların aklına çivilemek istersiniz.

Uygulamanız yayınlandıktan sonra uygulama simgesini çok sık değiştirmek kötü bir fikirdir. Marka bilinirliği değerini kaybedersiniz ve insanlar eski sürümü aradıkları için uygulamanızı bulamayabilir. Bir tasarımınız olduğunda, bir süre ona bağlı kalın.

Harika bir uygulama simgesi tasarlamanıza yardımcı olacak bazı ipuçları

Birçok cihaza uygun görünebileceği için uygun tasarlanmalıdır

Bu nedenle çok fazla metin ve çok fazla renk kullanmaktan kaçınmalısınız

Genel markanızdan 2-4 renk seçip bunları kullanmanızı tavsiye ederiz. Klişe olarak metin kullanmayın demeyeceğiz, çünkü metin ilişkiyi daha netleştirir ve güçlü yönlendirme sağlar.

Kısaca sebebini açıklama istiyoruz, Google play ve App store’daki her bir kullanıcı, sorgusuna en yakın ve en uygun uygulamayı bulmak ister. Uygulama görselleriniz bu sorgu ile ilişki düzeyine göre indirme şansız kazanırsınız. Misal olarak, Instagram sorgusunu yazan bir kişi, Facebook’u indirme olasılığı çok düşüktür. Metin kullanımının asıl sebebi buradan gelmektedir.

Metin kullanımı noktasında diğer bir önemli nokta ise, kullanıcıya direk olarak hitap etmesidir. Bilindiği gibi beyin dolambaçlı yolları çok sevmez, net basit ve anlaşılır olan her zaman beyne kolay gelir. Eğer iconda, metin olmazsa kullanıcıya “ hadi bak böyle bir icon tasarladım, istediğini düşünebilirsin “ demiş oluyoruz. İşte aslında ciddi hata burada kaynaklanıyor, yukarıda dediğimiz gibi iconunuz, sorgu ile kullanıcı tarafından ilişkilendirmek ne kadar basit ve kolay olursa o kadar iyi iconu tasarlamış olursunuz. Peki ama ben 10’larca sorguyu hedefliyorum veya konseptlerim ilerleyen dönemde değişebilir diyorsanız farkı yollar izlemeni gerekmektedir. İlerleyen dönemde bu konudan bahsediyor olacağız.

Uygulama simgenize hiçbir gerçek resim veya fotoğraf eklemeyin. Bunu yaparsanız Apple ve Google gönderiminizi genellikle reddeder. Basit, sade grafiklere ve şekillere devam edebililirsiniz.

Uygulama simgeniz, kullanıcılara uygulamanızın ne yaptığı hakkında bilgiyi ve duyguyu vermelidir. Örneğin, birçok alarm uygulaması, bir saatti temsil etmek için bir daire kullanır. Burada özgür düşünebilir, imgeler arasında bağlantı kurulması için kolay bir şey seçebilirsiniz, keza bu yüzden tasarımızla duyguyu veya ana mesajı taşımaya özel gösteriniz. Uygulama reklamlarınızda yine aynı mantığı kullanabilirsiniz.

Uygulama icon tasarımınızı özetlemek için:

•Ana fikri net şekilde aktarabiliyor olmalı,

•Metin ve fotoğraflardan kaçınılmalı,

•Renkleri markanızla eşleştirilmeli

•Uygulamanızı temsil eden şekilleri seçilmeli

Bir Hikaye Anlatan Uygulama Ekran Görüntüleri

Storytelling veya hikaye anlatıcılığı birçok yerde görmüşşünüzdür. Bunları uygulama ekran görüntüleri ile birleştirdiğinizde , kullanıcıların uygulamanızı indirme şansı artar. Bu alanı kullanmanın en iyi yolu, ekran görüntülerinizle bir hikaye oluşturmaktır. Her ekran görüntüsünü bağımsız bir grafik olarak tasarlamak yerine, her alanla uyumlu bir hikaye oluşturmayı hedeflemelisiniz. Bunu planlamanın iyi bir yolu, bir kullanıcının uygulamanızı yeni indirdikten sonra uygulamanızda nasıl hareket edeceğini taklit etmektir.

İlk ekran görüntüsü en önemlisidir. Burada ana ve en çekici özelliğinizi vurgulamak gerekiyor. İnsanları çekmek ve uygulamanızın başka neler yapabileceğiyle ilgilenmelerini sağlamak için duygu dolu kelimeler kullanın. Bazen bu kavram tam anlatılmadığı düşünüyoruz, duygudan kastımız “ ben bu sayfaya bakınca ne elde edeceğim / kazanacağım “ sorusuna cevap veriyor olmamız gerekiyor. Örneğin, story templates bir uygulamanız olsun, eğer uygulamanız kullanıcı odaklı gidiyorsanız bu bilgiler sizlere çerez gibi gelecektir. Ama detay vermek gerekirse story templates uygulamasını bir kullanıcı neden kullanır ?

– Hazır şablonlar ile karar vermek çok daha kolay hale gelir veya zaman kazanır. Bu yüzden basitçe:

Save your time with free templates “ – “ Hazır şablonlar ile zamandan tasarruf et “

Yazarak kullanıcının elde edeceği faydayı hem de ürününüzün özelliğini belirtmiş olursunuz. Bunula beraber Ekran görüntülerinizin, uygulamanızın gerçek anlık görüntüleri olması gerekir. Çünkü kullanıcının nasıl bir uygulama ile karşılaşacağını dürüstçe onlara göstermiş olursunuz.

Uygulama Önizlemesi veya Tanıtım Videosu

Uygulama önizleme videosu (App Store) veya tanıtım videosu (Google Play), temel olarak uygulamanız için bir fragmandır. Videoyu çekerken ve düzenlerken, insanları uygulamanız hakkında neyin heyecanlandıracağını düşünün. Videoda uygulamanızın en ilginç kısımlarını vurgulamak gerekmektedir.

App Store, videonun tamamının uygulamanızın ekran kaydı olarak filme alınmasını şart koşuyor. Uygulamanızın dışında çekilen herhangi bir görüntü, gönderiminizin reddedilmesine neden olur. Google Play için videonuzun Youtube’da herkese açık veya liste dışı bir video olarak barındırılması gerekir ve ayrıca para kazanma özelliği de yoktur.

Uygulama ekran görüntülerinizde olduğu gibi, uygulama videonuzun yönü de kullanıcıların videoyla nasıl etkileşimde bulunacağıyla eşleşmelidir. Çoğu mobil oyun, oynanışı göstermek için bir önizleme veya tanıtım videosu içerdiğinden, bu özellikle mobil oyunlar için önemlidir. Potansiyel oyuncular, mobil oyununuzdaki yolculuklarının nasıl görüneceğini görmek ister. Oyununuzun videosu yataysa, insanlar oyununuzu yatay yönde oynamayı bekler.

Google Play’deki videolar 30 saniyeden uzun olabilir, ancak App Store için sınır 30 saniyedir. Ancak yine de videolarınızı en fazla 30 saniye tutmanızı tavsiye ederim. Çünkü insanların dikkat süreleri o kadar uzun değil. İlk 5 veya belki 10 saniyede çok dikkat edecekler ve muhtemelen bundan sonra başka yerlere sürüklenecekler. Sonuç olarak, uygulamanızın en belirgin özelliklerinin ilk birkaç saniyede sergilenmesi gerekir. Video oynatılmaya başladığında insanları bağlamanız gerekir.

Son olarak, birçok kişi telefonlarında sesi kapalı olarak video izliyor. Videonuzun sesi kapalıyken bile anlaşılır olduğundan emin olmalısınız. Videoda neler olup bittiğini anlatan dinamik metin öğelerini entegre ederek bunu yapabilirsiniz.

Uygulama video tasarımınızı özetlemek için:

•30 saniye veya daha az

•İzleyicilerle ilk 5-10 saniyede etkileşime geçin

•En çekici özellikleri gösterin

•Videoyu bir fragman olarak ele alın

•Dinamik metin öğelerini kullanın

Artık indirmeleri artıracak harika uygulama mağazası listesi görsellerini nasıl oluşturacağınızı biliyorsunuz. Bir sonraki adım, kullanıcılarınızı mutlu ederek puanlarınızı yüksek tutmaya odaklanmaktır.

Leave a Reply